in ,

Ќофтинња од тиквички, сирење и овесни снегулки

Не се направени од месо, но се многу вкусни.

Состојки:

  • 1 мала тиквичка
  • 100 гр сирење
  • 120 гр овесни снегулки
  • 2 дл супа од зеленчук
  • 2 лажички масло
  • малку лук во прав
  • сол, бибер

Подготовка:

Сварете ја супата во 2 дл вода и 1/2 коцка за супа од зеленчук. Истурете ги снегулките и оставете да надојдат 10 минути.

Изрендајте тиквички, додадете малку сол и оставете да стојат неколку минути и истискајте ги убаво водата да истече.

Изрендајте сирење.

Во снегулките додадете исцедени тиквички, рендано сирење, лук во прав, бибер и сол. Комбинирајте сè добро и направете кофтиња.

Смесата е прилично леплива, па извадете ја со лажица и намачкајте ги рацете.

Наредете ги во плех обложен со хартија за печење и печете ги во рерна додека не поруменат.

Може да се пржат и во тава со малку зејтин.

Послужете со омилениот сос и сезонска салата.

 

Добар апетит

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote