in

Ќофтиња во сос од печурки

Ќофтиња во крем сос од печурки.

Состојки:

 • 800 гр мешано мелено месо
 • 50 гр презла
 • 1,5 дл млеко
 • 1 јајце
 • сол, бибер

Сос:

 • 1 лажица брашно
 • 2 лажици масло
 • 70 гр печурки
 • 2 чешниња лук
 • коцка за супа од зеленчук
 • малку сол

Подготовка:

Потопете ја презлата во топло млеко.

По десет минути, измешајте ги зачините, лебните трошки и јајцето во месото и мешајте додека смесата не се соедини.

Оставете ја смесата во фрижидер еден час.

Извадете го месото и рачно обликувајте ќофтиња, пржете ги на масло, од двете страни.

Ставете ги пржените ќофтиња во гарнир додека го правите сосот.

Сосот ќе го направите со пржење на печурки во масло, додадете брашно, кратко мешајте, а потоа истурете ја супата до саканата густина.

Промешајте сè и оставете го да се готви.

Кон крајот, додадете ќофтиња во сосот.

Количината на сос зависи од бројот на ќофтиња, односно кога ќе ги ставите сите ќофтиња во врелиот сос, тие треба да бидат покриени.

Послужете топло, со пире од компири.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote