in ,

УбавоУбаво

Кои материјали се најдобри за носење додека има високи температури?

Среде топлотен бран, облекувањето наутро станува вистинска главоболка. Иако нашите летни гардероби се преполни со лелеави фустани, воздушни блузи и здолништа, нашите омилени облеки не се секогаш најсоодветни за справување со жештината.

Затоа што ако внимаваме на стилот на облекување, често забораваме на самите материјали. Што да облечете кога е жешко?

Лен

Кога температурите надминуваат 25 степени, претпочитаме лесни и природни материјали кои делуваат како вистински регулатори на топлина, пишува Elle France, а пренесува City Magazine. Иако постелнината има склоност кон брзо брчкање, сепак е најпријатниот материјал за носење во лето бидејќи дава ненадминато чувство на свежина.

Памук

Спротивно на популарното верување, памукот е идеален материјал за справување со интензивните летни горештини. Благодарение на лесното ткаење, памучното парче дише и остава многу пријатно чувство на свежина.

Тенцел

Во изминатите неколку месеци, тоа беше материјалот што го проучуваа брендовите кои сакаат да бидат поодговорни за животната средина. Природните влакна направени од дрво не само што се еколошки, туку и овозможуваат на кожата да дише благодарение на нејзината способност да ја апсорбира влагата.

Што се однесува до ткаенините што треба да се избегнуваат, избегнувајте синтетички материјали што помалку дише од природните влакна. За да избегнете потење во текот на денот, држете ги настрана облеката од најлон и полиестер.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote