in

Помага во борбата против вирусите и бактериите: Кога е најдобро време да пиете ЦИНK во текот на денот?

Поради некоја причина, овој елемент често се заборава, иако е важен за зајакнување на имунитетот, како и за промовирање на ефикасна регенерација на клетките, регулирање на производството на хормони – што значи дека е од витално значење за убава и здрава кожа.

Покрај тоа, цинкот го подобрува функционирањето на дигестивниот систем и помага во борбата против вирусите и бактериите, што е особено важно сега за време на вирусите.

Нашето тело не произведува цинк, исто како што не може да произведе толку важен микроелемент како железо, поради што цинкот треба да биде вклучен во вашата исхрана. Црвеното месо, рибата, живината и оревите се главните извори, а цинкот се наоѓа и во храна богата со протеини. Сепак, не претерувајте: недостатокот и прекумерната количина на овој минерал не може да доведе до ништо добро.

Ако земате додатоци на цинк, треба да го сторите тоа со оброци. Факт е дека на празен стомак, цинкот може да предизвика гадење. Овој несакан ефект може да не се забележи веднаш, но кумулативниот ефект нема да може да избегне ваква непријатност. Експертите се согласуваат дека е најдобро да се зема цинк во текот на денот, а не наутро или навечер.

Некои намирници можат да ја намалат апсорпцијата на овој минерал – и подобро е да престанете да ги користите неколку часа по земањето цинк. Станува збор за трици, цели зрна и оние кои содржат многу растителни влакна. Покрај тоа, цинкот е некомпатибилен со храна што содржи фосфор, како што се млеко и живина.

Не се препорачува земање цинк заедно со железо и калциум, бидејќи овие елементи во трагови активно ќе се мешаат во неговата апсорпција. Ако ги погледнеме просечните вредности, возрасно лице треба да земе до 40 мг цинк на ден, тинејџер – до 30 и дете – не повеќе од 20 мг. Како што е случај со сите хранливи материи и додатоци, важно е да не се претерува, бидејќи во спротивно, ефектот ќе биде целосно спротивен од посакуваното – и преминот од корист на штета ќе биде брз.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote