in

СИТЕ СЕ ПРАШУВААТ НА ОВА! КОГА ТРАМП ЌЕ ЈА ПРЕДАДЕ ТАЈНАТА ЦРНА АКТОВКА!?

Доналд Трамп официјално ја предава функцијата на 20 Јануари и ја предава црната торба позната како „Нуклеарен фудбал“.

Вашингтон – Еден од најважните ритуали на денот на предавањето на власта во САД на 20 јануари е моментот кога американскиот претседател во заминување ќе му ја предаде црната торба позната како „Нуклеарен фудбал“ на новоизбраниот претседател.

(FILES) This file photo taken on May 14, 2016 shows a military aide as he carries the president’s nuclear “football” as US President Barack Obama returns to the White House in Washington, DC.It’s a plain, bulging leather satchel, but inside it has the ominous power to unleash a nuclear armageddon. And on January 20, 2017 it falls into Donald Trump’s control. When he is sworn in as president, Trump inherits control of the “football,” the briefcase that carries the procedures and communications equipment that allow the US leader to launch nuclear missiles. The bag, aluminum-framed and weighing 45 pounds (20 kilograms)goes everywhere he goes, carried by a military aid. / AFP PHOTO / Olivier DoulieryOLIVIER DOULIERY/AFP/Getty Images

Кесата содржи уред и шифри за лансирање на скоро две илјади нуклеарни ракети. Оваа церемонија не се одржува пред јавноста и досега не биле објавени никакви фотографии од неа поради исклучително чувствителната и доверлива ситуација.

Таинствената црна актовка, тешка 20,4 килограми, е исклучително важна и го придружува претседателот на САД каде и да оди, дури и на странски патувања. Го носи воен помошник кој секогаш останува близу до претседателот.

Со оглед на тоа што претседателот Доналд Трамп сè уште одбива да го признае својот пораз на претседателските избори, постојат одредени загрижености за тоа што би можел да стори, особено кога станува збор за предавање на нуклеарна актовка на новоизбраниот претседател eо Бајден.

Мистеријата околу предавањето на нуклеарната актовка и отсуството на какви било фотографии што протекоа откако Соединетите држави се здобија со нуклеарно оружје на крајот на Втората светска војна, предизвикаа гласини и теории на заговор дека актовката всушност не постои во реалниот свет.

Сепак, голем број новинари потврдија дека виделе американски маринец, офицер како носи торба и останува близу до Трамп за време на неговата посета на Кина во 2017 година.

Неограничена моќ
Доколку американскиот претседател реши да изврши нуклеарен напад, сè што треба да стори е да го нарача.

Според уставот, Конгресот или министрите не можат да се спротивстават на таа одлука. Уставот на САД не содржи никаква одредба што ги ограничува овластувањата на претседателот, бидејќи тој, како врховен командант на вооружените сили, има овластување да нареди употреба на кое било оружје што го поседува државата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote