in

Што?Што?

Кога е правото време да престанете да јадете леб?

Лебот е важен дел од оброкот за повеќето луѓе и во некои случаи може да биде здрав дел од исхраната, додека во некои други може да има негативен ефект врз организмот.

Одредени видови леб од цели зрна и видови богати со протеини можат да помогнат во напорите за слабеење и намалување на крвниот притисок, покажаа студиите.

Сепак, постојат некои сериозни индикации дека лебот не е толку добар за вашето здравје, а има и неколку знаци кои можат да покажат дека не ви се допаѓа оваа храна и дека би било добро да не го консумирате.

Вишок тежина

Ако забележите дека бројот на вагата постојано расте, можеби е време да го намалите внесувањето на леб, особено ако белиот леб е вашиот омилен вид.

Според една студија од 2014 година објавена во BMC Public Health, консумирањето на две, три или повеќе парчиња бел леб на ден било значително поврзано со ризик од прекумерна тежина или дебелина, па доколку сакате да изгубите тежина, исфрлете го белиот леб од вашата исхрана.

Висок крвен притисок

Без разлика дали со години се борите со хипертензија или неодамна откривте дека вашиот крвен притисок е висок, елиминирањето на лебот од вашата исхрана може да биде најлесниот начин да ги вратите тие бројки во нормала. Една студија од 2018 година објавена во списанието Нутриенти открива дека конзумирање само на еден парче бел леб, еднаш или повеќе неделно, е поврзано со висок крвен притисок, пишува Јади ова, не тоа.

Грчеви во стомакот

Ако сте забележале дека стомакот секогаш ве боли после сендвич или кифла, тоа е добар знак дека е време да се откажете од леб. Според Здружението за целијакија, луѓето со целијачна болест, имунолошка состојба предизвикана од глутен, честопати доживуваат надуеност, болка, дијареја и запек по консумирање храна што содржи глутен, како и повеќето видови леб.

Осип

Ненадејниот осип не секогаш значи дека станува збор за дерматитис. Исто така може да биде знак дека е време да извадите леб од вашето мени. Според Националниот институт за дијабетес и дигестивни и бубрежни заболувања, приближно 10 проценти од луѓето со целијачна болест развиваат дерматитис херпетиформис, кој обично се јавува на грбот, лактите, колената и скалпот, иако може да влијае на други делови од телото.

Шеќер во крвта

Ако неодамна сте дијагностицирале дијабетес или предијабетес, можеби ќе се прашувате дали ова е поврзано со јадење леб. Многу комерцијално достапни лебови се богати со рафиниран шеќер, што може да претставува сериозен здравствен ризик за луѓето чиј шеќер во крвта не е соодветно контролиран.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote