in

Поранешни колумбиски војници и двајца Американци осомничени за атентатот врз претседателот на Хаити!

Силно вооружената единица за командоси што го уби претседателот на Хаити оваа недела се состоеше од 26 Колумбијци и двајца Американци од Хаити, соопштија тамошните власти.

Претседателот Јованел Моиз беше убиен во средата во неговиот дом од страна на, како што рекоа властите, група странски обучени платеници, продлабочувајќи ги немирите во таа сиромашна земја.

Колумбискиот министер за одбрана Диего Молано изјави дека првите откритија укажуваат на тоа дека Колумбијците осомничени за учество во атентатот се пензионирани припадници на вооружените сили на неговата земја и ветија дека ќе ги поддржат истрагите на Хаити.

Полицијата во средата ги пронајде осомничените атентатори во куќа во близина на местото на злосторството во северниот дел на главниот град на Хаити, Порт-о-Пренс.

Шефот на полицијата Леон Чарлс извади 17 осомничени на прес-конференција, како и одземени колумбиски пасоши, пушки, мачети, токи-токи, чекани за кршење врати и слична опрема.

„Странците дојдоа во нашата земја да го убијат претседателот“, рече Чарлс и додаде дека тројца напаѓачи биле убиени, а осуммина се уште на слобода.

Хорхе Луис Варгас, директор на колумбиската национална полиција, рече дека добил барања од Хаити за информации за шестмина осомничени, од кои двајца биле убиени во размена на оган со полицијата на Хаити.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote