in

КОЈ НЕМА ДА ЈА ПРИМИ ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ НЕМА ДА МОЖЕ ДА СЕ ВРАБОТИ!

Австриската провинција Салцбург има намера да вработи само луѓе кои биле вакцинирани против COVID-19 во болниците и домовите за стари лица.

„Во нашите болници веќе постои фактичка обврска за вакцинирање, бидејќи статусот на имунизација се проверува пред вработувањето и исчезнатите вакцини мора да бидат примени подоцна“, објасни секретарот за здравство и потпретседател на провинцијата Салцбург, Кристијан Стеккл.

Тој принцип, додаде тој во изјавата за виенскиот неделник „Профил“, ќе се примени при ново вработување кога ќе се појави вакцината за коронавирус.

Сстекл сака задолжителна имунизација против коронавирус не само за болниците и домовите за стари лица, туку и за вработените во градинките и училиштата во Салцбург.

Тој нареди проверка на законските можности.

Сепак, не е можно да се воведе задолжителна вакцинација против коронавирус за околу 15,000 луѓе кои во моментов се активно вработени во болници и домови за стари лица.

Како функционира вакцината против коронавирусот?

Извор: Nova.rs

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote