in

Кој успеа да постигна хет-трик против Барса на Камп Ноу?

Килијан Мбапе е вкупно деветти играч кој постигна хет-трик против Барселона на нејзиниот стадион.

Со убедлива победа (4:1), ПСЖ речиси обезбеди пласман во четвртфиналето од Лигата на шампионите, а Мбапе е првиот играч кој и донесе три гола на Барса на домашен терен по 16 години и Диего Форлан тоа го стори во дресот на Виљареал.

Претходниот пат што се случи во Лигата на шампионите беше во 1997 година, кога 21-годишниот Андреј Шевченко постигна хет-трик во победата на киевскиот Динамо.

Сите хет-трикови на гостинските играчи на Камп Ноу:

1961 година Луис (Овиедо)

1963 Ференц Пускас (Реал Мадрид)

1984 Тони Курбос (Мец)

1987 Пења (Ваљaдолид)

1989 Балтазар (Атлетико)

1994 Франциско Игуера (Сарагоса)

1997 Андреј Шевченко (Динамо Киев)

2005 Диего Форлан (Виљареал)

  1. Килијан Мбапе (ПСЖ)

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote