in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Кој зачин е идеална замена за шеќер

Поддршката на телото и зајакнувањето на имунолошкиот систем никогаш не биле поважни од сега, но дали сето тоа можеме да го обезбедиме само со храна? Во денешно време се повеќе луѓе се потпираат на таканаречената „суперхрана“, но дали таа навистина е здрава и ефикасна како што се вели? И зошто, за промена, не би користеле зачини наместо тоа?

Циметот е популарен зачин кој предизвикува чувство на топлина и удобност. Од ролни цимет до цимет, има многу начини да уживате во овој топол, дрвенест зачин. А ако ви кажеме дека со помош на овој ароматичен зачин можете да ја ублажите желбата со слатки или дури целосно да ја изгубите желбата за нив, веруваме дека уште повеќе ќе ви се допадне, пишува Elle Si, а пренесува City Magazine.

Циметот е вкусен зачин кој се добива од внатрешната кора на дрвото цимет. Обично се користи како ароматичен зачин и како додаток на слатки и солени јадења, како и топли и ладни пијалоци. Но, покрај прекрасниот вкус и неверојатната арома, овој сестран зачин може да ни понуди и многу повеќе.

Имено, циметот содржи многу антиоксидантни полифеноли и антивоспалителни својства. Антиоксидансите можат да го намалат ризикот од болести со заштита на клетките од слободните радикали. Покрај тоа, циметот е идеален начин за намалување на употребата на шеќер во исхраната. Достапен во форма на стапчиња или прав, овој зачин има природно сладок вкус, што го прави идеална замена. Покрај тоа, тој им дава посебен вкус на овошјето, чоколадото, како и на десертите со кафе. Може да се додаде и во солени јадења како што се сосови, па дури и салати, или едноставно можете да го посипете на парчиња исечени јаболка.

Покрај прекрасниот вкус, циметот има и многу други здравствени придобивки. Не само што го спречува гладот, туку и драстично го намалува нивото на холестерол и шеќер во крвта. Едно од лековитите својства на циметот е тоа што може да го спречи згрутчувањето на крвта бидејќи го инхибира ослободувањето на воспалителна масна киселина наречена арахидонска киселина. Поради ова својство, тој е природен антиинфламаторно средство. Покрај тоа, циметот има многу ефикасни антимикробни својства кои можат да го запрат растот на габите и бактериите, а познато е и дека циметот го олеснува варењето.

Влакната и калциумот помагаат да се отстранат жолчните соли од телото, па циметот помага во заштитата на дебелото црево и дигестивниот систем. Покрај тоа, циметот е корисен дури и за функцијата на мозокот – неговиот силен мирис може да ја стимулира активноста на мозокот и да ги подобри когнитивните процеси како што се вниманието, меморијата и друго.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote