in

СлаткоСлатко

Која активност најдобро го разградува целулитот

Физичката активност е секогаш добредојдена, особено сега ако мислиме дека плажата или базенот ќе бидат витки и затегнати. Како подготовка за лето, пливањето е еден од најдобрите методи.

„Пливањето е и задоволство и одличен тренинг. Бидејќи тоа е циклична активност како што се трчање или возење велосипед, можете да го вклучите пливањето во вашиот кардио тренинг“.

Целулитот брзо исчезнува

Има и прашање кое ги интересира повеќето жени – како пливањето помага при упорен целулит?

„Секој вид на аеробна активност, како што се пливање, трчање, возење велосипед, кога е поврзана со правилна исхрана, може многу брзо да го неутрализира целулитот. Во исто време, пливањето е најпребирливо и затоа е најефективниот метод за разбивање на целулитот“, вели Никола Кргиќ, фитнес тренер.

Исто така, како што вели соговорникот, задоволен, од пливањето се загарантирани и други позитивни промени кои секако ќе се видат.

„Пливањето ќе ви донесе многу придобивки – ќе ја подобрите состојбата, ќе ослабете, ќе ги тонирате мускулите, но и ќе го подобрите расположението“

„Тоа секако е еден од најдобрите кардиоваскуларни тренинзи кој го зајакнува целото тело со минимално оптоварување на зглобовите. И тоа е идеално за постарата популација или оние кои имаат некои повреди. Исто така, пливањето бара од вас да ги користите сите големи мускулни групи против оптоварувањето со вода, што може да биде одличен тренинг за сила“

Согорува повеќе калории отколку трчање

 

„Јасно е дека не можеме да се потиме во вода како во теретана, но со пливање го креваме пулсот како на секој тренинг, што ќе ја зголеми потрошувачката на калории. Притоа, пливањето согорува повеќе калории отколку трчањето и возењето велосипед. Во зависност од вашиот стил на пливање, можете да согорите 500 калории или повеќе во еден тренинг.

Сепак, не треба да се заборави ниту еден улов со пливање во ладна вода.

„Интересно е што пливањето во ладна вода може да ви го зголеми апетитот после активности од едноставна причина што на телото му е потребна дополнителна енергија за да ја врати температурата на телото. Тогаш можете многу лесно да се прејадете, па да го откажете напорот за согорување на килограмите“

Затоа погрижете се водата во која пливате да не е многу ладна и по капењето подобро е да изберете поздрави грицки отколку, да речеме, пица или сладолед.

„Воведувањето на пливањето во вашата рутина три пати неделно по 30 минути ќе ви помогне да имате поздраво тело, а секоја активност што согорува калории ќе ви помогне да изгубите тежина“.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote