in

Што?Што?

Најдобрата и најлошата храна што можете да ја јадете пред тренирање!

Исхраната пред тренинг е исто толку важна како и самиот тренинг. Додека некои намирници ќе ве исполнат со енергија, така ќе бидете побрзи и ќе тренирате поупорно, постои и една што е тешко за стомакот, па затоа ќе се чувствувате лошо.

Диететичарите Клои МекЛеод и essесика Спендлоу објасниле за списанието Bed Threads дека постојат два клучни фактори кои влијаат на тоа дали треба да се избегнува храна или оброк пред вежбање. Тоа се содржината на влакна и маснотии.

„Храната со висока содржина на маснотии, без оглед на тоа дали е здрава или заситена и со маснотии, е богата со енергија, па затоа им треба повеќе време за варење. Ова значи дека ќе остане подолго во стомакот, што доведува до чувство на гадење за време на тренингот. Можеби мислите дека влакната се здрави, но ако се консумираат непосредно пред тренинг, ризикот од гастроинтестинални проблеми се зголемува“, вели Клои.

Тие ве советуваат да избегнувате зеленчук како што се брокула и карфиол, мешунки, вклучувајќи грав, леќа и наут, потоа пица, чипс, пржена храна, алкохол и што било премногу зачинето или кисело пред тренинг.

Од друга страна, јаглехидратите се клучен извор на енергија и добро е да ги консумирате пред повеќето тренинзи. Диететичарите веруваат дека поголем оброк треба да се испланира два до четири часа пред тренинг, додека помалите закуски може да се јадат еден час или два пред да започнете со вежбање.

Добри опции се бурито, овесна каша, јајца на тост, суши, супи од зеленчук, сендвичи со пилешко, житарици со јогурт и овошје, овошни салати или домашни смути, пренесува Index.hr.

Јадењето пред тренинг ви помага да го смирите стомакот и неговите сокови и да го потиснете гладот. Повеќето експерти се согласуваат дека секогаш треба да гризнете нешто околу 30 минути пред вежбање, бидејќи тоа ќе помогне да се потисне чувството на гадење за време на тренингот.

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote