in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко Што?Што? СмешноСмешно

КОЈА Е ТАЈНАТА НА МЕКОТО тесто: Заборавете на млекото, јајцата или путерот, потребна ви е една намирница која секој ја има во фрижидер

На искусните домаќинки сигурно им се случило тестото да не успее. Сега лесно можете да направите неверојатно меко тесто од кое можете да направите колачи, мафини, леб, меки… Сега не ви требаат јајца, млеко, јогурт или путер, се што треба да направите е да додадете 4 лажици мајонез. Не само што ги прави садовите фантастични, како руска салата, туку и го прави тестото меко и воздушесто.

Состојки:

 • 0,5 l топла вода
  1 кесичка сув квасец
  2 лажички сол
  2 лажички шеќер
  4 лажици мајонез
  700 гр брашно

Подготовка:

Промешајте го квасецот во водата, а потоа додадете ги шеќерот и солта. Промешајте и додадете мајонез. Сè убаво соединете, па додајте просеано брашно. Се замесува тесто, па се покрива и се остава да нарасне на оган. Готовото тесто можете да го користите за што сакате.

Ви предлагаме да направите кифлички.

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote