in

Во која фаза од циклусот, вежбањето дава најдобри резултати?

Покрај тоа што е корисно кога сакате да забремените, следењето на менструалниот циклус може да помогне и кога сакате да бидете сигурни дека ќе го извлечете максимумот од тренингот, физички и психички.

Ако вежбате во првата половина од циклусот, можете да изградите дури 15 проценти повеќе мускули. Ова значи дека ќе ги оставите потешките вежби за деновите во месецот кога ќе можете да го дадете својот максимум.

За време на менструалниот циклус, нивото на хормонот се зголемува и опаѓа. Во зависност од тоа дали вредностите се високи или ниски, ќе се чувствувате поинаку. Користењето на најдоброто од секој од овие периоди и користењето за лична корист може да го промени вашиот живот.

Постојат четири различни фази на менструалниот циклус што ги доживува секоја жена и кои доведуваат до различни хормонални промени. Тие влијаат на тоа колку сте мотивирани да тренирате, како се прилагодуваат вашите мускули, но исто така и на тоа како вашето тело се полни со енергија.

Со разбирање на хормоналните промени, можете да го направите она што е најдобро за вашето тело во вистинско време во циклусот, што значи дека ќе имате повеќе енергија, ќе изградите 15 проценти повеќе мускули, ќе одговорите подобро на тренинг и да ги ублажите симптомите на ПМС.

Држете се до вашиот распоред, но обрнете внимание на различните активности
Придржувањето кон планот за фитнес ќе ви помогне да останете мотивирани за време на менструалниот циклус, особено ако не вежбате.

Препорачливо е да бидете физички активни три до четири пати неделно, ова ќе му помогне на вашето тело да се трансформира и да стане посилно.

За време на овулацијата, нивото на хормони е на својот врв, а потоа чувствувате дека имате повеќе енергија. Тоа е идеална можност да пробате нешто поразлично, како тренинг со висок интензитет.

Јадете храна што ви дава енергија

Храната што ја јадеме влијае не само на нашето физичко здравје, туку и на тоа како се чувствуваме. Подобра диета, редовни оброци и поголем внес на свежо овошје и зеленчук може да бидат поттик за вежбање.

Не се споредувај со другите

За повеќето жени, вежбањето може да ги ублажи симптомите поврзани со менструацијата, но бидејќи менструалните циклуси варираат од личност до личност и од месец во месец, важно е да го направите она што најдобро одговара за вас.

Експериментирајте со различни активности и вежбајте кога сте расположени за тоа или кога од искуство знаете дека вежбањето ќе ви помогне да се чувствувате подобро.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote