in

УбавоУбаво

Кока-кола летово ќе продава пијалоци во хартиени шишиња!

Кока-Кола, една од најголемите компании во светот, ќе преземе нов проект ова лето за да помогне во спречување на загадувањето со пластика. Компанијата ќе продава пијалоци во ограничен број шишиња од хартија.

Еден од најголемите проблеми на нашата планета денес е пластичното ѓубре што се фрла наоколу. Пластичните шишиња меѓу овие ѓубре се наоѓаат во езерата, океанот или полето откако ќе се искористат. Компаниите кои сакаат да помогнат во намалувањето на загадувањето на животната средина преземаат иницијативи кои можат да спречат отпад во нивните области.

Иницијатива за спречување на штетата предизвикана од пластични шишиња врз животната средина, објави Кока-Кола денес. Компанијата, една од најголемите компании во светот, објави дека започна со тестирање на поодржливи шишиња со хартија во Унгарија. Хартиените шишиња ќе се користат за продажба на пијалоци АдеЗ ограничени на само 2.000 единици ова лето.

coca cola

Крајната цел на потфатот за шишиња од хартија на Кока-Кола е производство на шишиња што можат да се рециклираат како хартија. Тимот за истражување и развој на компанијата со седиште во Брисел и данскиот стартап компанијата „Хартија шише“ работат заедно на проектот. Технологијата што овозможува производство на шишето е развиена од компанијата The Paper Bottle Company.

Шишињата од хартија, кои ќе бидат алтернатива на пластичните шишиња, имаат био-базиран материјал изработен со употреба на дрво со издржлив извор. Додека надворешниот дел од шишето е направен од овој материјал, внатре има пластичен материјал што може да се рециклира. Капачето на шишето е исто така изработено од пластичен материјал.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote