in ,

СлаткоСлатко Што?Што?

Коктел за целосно прочистување на црниот дроб и цревата од отпад и токсини: Еве што ќе се случи по првата чаша!

Моќна комбинација на здрави состојки со скоро магичен ефект

 

Црниот дроб и цревата се едни од најактивните органи – тие се задолжени за чистење на нашето тело, земање на она што му треба на телото и исфрлање на целиот непотребен отпад и сите токсини што ги внесуваме.

Сепак, со текот на времето, им треба „мала помош“ за да се исчистат од наслагите на токсини и разни отпадоци што минуваат низ нив, а тоа да се направи на природен начин е секогаш најдобриот избор.

Ви претставуваме рецепт за моќен коктел кој ќе ги прочисти црниот дроб и цревата!

Состојки:

  •  
  • 3 моркови,
  • 2 зелени јаболка,
  • 1 цвекло,
  • половина лимон (без кора),
  • парче свеж ѓумбир,
  • неколку лисја свеж спанаќ или зелена салата.

Подготовка:

Измијте го и излупете го целиот зеленчук, ставете го во блендер и додадете две чаши вода. Измешајте го сокот и ставете го во фрижидер. Пијте ладно во текот на денот.

Еве каков друг бенефит ќе донесе овој моќен коктел:

Морковите го хранат црниот дроб со своите флавоноиди и витамин А;
Јаболковиот пектин му помага на телото да се ослободи од токсините;
Марулата го зајакнува имунитетот и обезбедува добра циркулација;
Ѓумбирот и лимонот придонесуваат за подобра функција на гастроинтестиналниот тракт, ја елиминираат надуеноста и го подобруваат метаболизмот;
Цвеклото содржи многу растителни влакна, што е одлично за цревата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote