in ,

Колач со портокали и чоколадо

Освежителен десерт со портокали и глазура од чоколадо или шеќер, по ваш избор.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 200 гр шеќер
 • 125 мл сончогледово масло
 • 125 мл исцеден сок од портокал
 • 1 лажичка ванилин шеќер или арома на ванила
 • 1 прашок за пециво
 • рендана кора од портокал
 • 200 гр брашно тип 400

Глазура:

 • 150 гр црно чоколадо

или

 • 100 гр шеќер во прав
 • сок од половина исцеден портокал

Подготовка:

Одделете ги белките од жолчките и изматете ги во цврста густина.

Одделно изматете ги жолчките со шеќер, арома на ванила, а потоа додадете ги маслото и сокот од портокал и изренданата кора од портокал.

Полека комбинирајте сè со белките, а потоа постепено додавајте го брашното и прашокот за пециво.

Вклучете ја рерната на 180 степени.

Поставете правоаголен плех со димензии 30 × 10 сантиметри со хартија за печење, а потоа истурете ја смесата и печете 35 минути на 180 степени.

Извадете ја испечената торта од калапот и ставете ја на плех.

Подгответе ја глазурата.

Растопете го чоколадото во пароброд, па прелијте го со изладениот колач.

Или користете друга глазура со шеќер што ќе ја направите мешајќи шеќер во прав и сок од портокал додека не добиете фина глазура. Исто така прелијте ја со изладената торта.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote