in

Колач од лимон – Овошна магија која ќе ја паметите засекогаш

Потребни состојки за кора:

  • 220 гр брашно,
  • 35 гр пченкарен скроб,
  • 100 гр шеќер,
  • 1/4 лажиче сол,
  • 230 гр несолен путер

Состојки за фил од лимон:

  • 300 гр шеќер,
  • 1/4 чаша брашно (32 гр),
  • 4 јајца (собна температура),
  • 120 ml свеж сок од лимон (1/2 чаша).

Дополнително:

  • шеќер во прав

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 170 степени целзиусови, и обложете го плехот со хартија за печење.
Во голем сад измешајте ги брашното, шеќерот, солта и пченкарен скроб.
Додадете путер и измешајте ја масата со рацете.
Смесата ставете ја во тавата и печете околу 20 минути на 170 степени целзиусови.

Подготовка за фил:

Измешајте брашно и шеќер, додадете јајца и сок од лимон.
Извадете ја скоро испечената кора и прелијте ја со фил.
Вратете се во рерна, печете околу 15-20 минути додека кората не порумени.
Оставете го колачот на собна температура да се излади, а потоа ставете го во фрижидер да се зацврсти.
Колачот можете да го декорирате со шекер во прав.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote