in

Колач од портокал и маслиново масло: Неописливо сочен и мек, ќе го заслади вашиот ден!

Овој рецепт е толку едноставен, брз за подготовка и неверојатно вкусен

Потребни состојки:

 • 250 гр брашно
 • 350 гр шеќер
 • 1 лажичка сол
 • ½ лажичка сода бикарбона
 • ½ лажички прашок за пециво
 • 300 мл маслиново масло
 • 300 мл млеко
 • 3 јајца
 • 1 лажица рендана кора од портокал
 • 60 мл сок од портокал
 • 50 мл ликер од портокал

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови, и подмачкајте и брашно плех за торта од 22 или 24 см или премачкајте го со хартија за печење.
Измешајте брашно, шеќер, сол, прашок за пециво и сода бикарбона.
Во друг сад изматете ги јајцата и истурете маслиново масло, млеко, ликер и сок и кора од портокал.
Додадете ги сувите состојки и промешајте кратко, додека не добиете мазна смеса.
Истурете го во подготвениот калап и печете околу еден час, додека горниот дел не добие златна боја.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote