in

Колачи со сусам

Ако се мислите што да послужите со Вашето кафе или чај? Пробајте го овој рецепт и одлучете сами.

Состојки:

  • 2 жолчки
  • 250гр маргарин или путер
  • 10 супени лажици шеќер
  • 10 супени лажици млеко
  • 1 ванилин шеќер
  • 1 пециво
  • 500-600гр. брашно

Подготовка:

Во еден длабок сад се ставаат жолчките, растопениот маргарин/путер, па се додаваат млекото, шеќерот и се меша додека состојките не се соединат. Потоа се додава постепено брашното и прашакот за пециво. Од тестото се праваат топчиња и се валкаат во двете белки и 150 гр. сусам (во посебни садови).

Се печат во предходно загреана рерна на 190 степени 20-25 минути.

На здравје 🙂

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote