in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Колекцијата чевли на славниот пејач Принц ќе биде прикажана во јули! [ФОТО]

Колекција од повеќе од 300 пара чевли што ги носеше славниот американски поп-пејач Принц, ќе биде изложена на неговиот имот во Пејсли Парк во државата Минесота во јули.

Принц без сомнение беше музичка икона и остави свој белег во модната индустрија. Тој се облекувал „невообичаено“ за време на животот, нагласувајќи го својот револуционерен однос кон полот и сексуалноста.

Изложба во неговиот дом во паркот Пејсли ќе овозможи подетален увид во неговиот моден стил.

Името на изложбата е „Убавата колекција: Прилагодени чевли на Принц“ и, како што може да се заклучи, ќе биде прикажана неговата колекција чевли, која брои повеќе од 300 пара. Многу од нив се направени по нарачка и се користат за снимање видеа или изведување во живо. Една од нив се потпетиците на Версаче кои му ги подари Донатела Версаче.

Постојат и сини чизми за глуждот со рачно насликани облаци. Пејачката ги носеше во спотот за „Малина беретка“.

Ќе бидат изложени и потпетици украсени со накит што ги носеше кога беше примен во Куќата на славните.

Ќе бидат изложени и чевлите што ги носеше додека ја изведуваше песната „Purple Rain“ на Американските музички награди во 1985 година.

“Тој секогаш ги поместуваше границите на социјалната прифатливост. Тој го смени начинот на кој ја гледаме врската помеѓу родовите улоги и модата. Тој користеше чевли за понатамошно изразување на својата креативност. Носеше нешто што вообичаено се поврзува со женственост и го претвори во нешто јасно машко”, рече тој. е за кураторот на Вог, Мич Мекгваер.

Имотот на принцот Пејсли Парк се наоѓа во Ченхесен, Минесота и беше претворен во музеј посветен на оваа музичка легенда по неговата смрт во 2016 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote