in

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Колку брзо ја губиме кондицијата кога ќе престанеме да вежбаме?

Да станете во форма не е лесно, и после таа напорна работа, најлошото е што ќе паднете од форма многу побрзо отколку да влезете во неа.

За да разбереме како телото паѓа од форма, прво треба да разбереме како станува збор за тоа. Клучот за постигнување добра форма, без разлика дали тоа е подобрување на кардиоваскуларниот облик или мускулната сила, е да го зголемите вообичаениот напор.

Ова значи дека вложувате повеќе труд пред телото отколку што е навикнато. Поради тој стрес, нашето тело се прилагодува и станува поотпорно и толерантно, што доведува до подобра форма.

Времето што е потребно за некој да добие форма зависи од повеќе фактори, кои вклучуваат ниво на форма, возраст и колку вежбате.

Студиите покажаа дека по само шест интервални тренинзи, можете да го зголемите максималниот внес на кислород и да го подобрите начинот на кој вашето тело се снабдува само со гориво од шеќерот складиран во нашите клетки за време на тренингот.

Кардиоваскуларна форма

Кога ќе престанеме да тренираме, колку брзо ќе ја изгубиме кондицијата зависи од многу фактори, вклучувајќи го и видот на формата за која зборуваме, како што се силата или кардиоваскуларниот фитнес.

Земете на пример маратонец кој е во врвна атлетска состојба и маратонот може да се трча за два часа и 30 минути. Тој поминува пет до шест дена во неделата трчајќи вкупно 90 километри. Тој ги помина последните 15 години развивајќи го ова ниво на кондиција.

Сега да речеме дека тој целосно престана да тренира. Бидејќи телото повеќе нема стрес поради тренинг што го принудува да остане во форма, тркачот ќе започне да ја губи кондицијата во рок од неколку недели, пренесува Си-Ен-Ен, објавен од „Конверзација“

Кардиореспираторната кондиција, количината на кислород што може да се користи за време на вежбање, ќе се намали за околу 10 проценти во првите четири недели откако ќе престанете да тренирате. Таа стапка на пад продолжува, но со побавно темпо, во подолг период.

Иако високо обучени спортисти, како гореспоменатиот маратонец, забележаа голем пад во кардиореспираторната кондиција за првите четири недели, тој пад на крајот се израмни и тие ја одржуваа таа форма над просекот. Но, за просечна личност, таа состојба нагло паѓа, а вие на ниво пред тренинг, за помалку од осум недели.

Причината за намалувањето на кардиореспираторната состојба е последица на намалувањето на волуменот на крвта и плазмата, што се намалува за цели 12 проценти во првите четири недели по прекинувањето на обуката. Количината на плазма и крв се намалува како резултат на недостаток на стрес на нашето срце и мускули.

Волуменот на плазмата може дури и да се намали за околу пет проценти во првите 48 часа по прекинот на обуката. Ефектот на намален волумен на крв и плазма доведува до тоа помалку крв да се испумпува во телото со секое чукање на срцето. Тие нивоа паѓаат само на нивото на кое бевме пред да започнеме со обука.

Обука за сила

Кога станува збор за силата, доказите покажуваат дека за просечна личност, 12 недели без тренинг предизвикува значително намалување на тежината што може да ја подигне.

Истражувањата покажуваат дека задржувате дел од силата што сте ја стекнале пред да престанете да тренирате. Она што е интригирачко е дека, и покрај значително намалување на силата, постои само минимално намалување на големината на мускулните влакна.

Причината зошто ја губиме мускулната сила е главно поврзана со фактот дека повеќе не ги ставаме мускулите под стрес. Значи, кога ќе престанеме да вежбаме напорно, мускулите стануваат „мрзливи“, што доведува до намалување на бројот на нашите мускулни влакна и помалку мускули кои се регрутираат за време на некоја активност, што нè прави помалку способни да ги креваме тешките товари што ги користиме до.

Бројот на мускулни влакна што се користат за време на вежбање се намалува за околу 13 проценти по само две недели без тренинг, иако се чини дека ова не е придружено со намалување на мускулната сила. Ова подразбира дека загубите се забележуваат за време на подолги периоди на комбиниран тренинг и ова првично намалување на бројот на мускулни влакна што ги користиме, но исто така и побавно намалување на мускулната маса.

Просечен посетител на теретана кој доживува кревање тегови би доживеал пад на големината на мускулите и со текот на времето би било потешко да кренат тешки товари затоа што имаат помалку регрутирани мускулни влакна.

Значи, дури и по толку многу напор да се подготвиме, почнуваме да ја губиме кардиоваскуларната кондиција и сила во рок од 48 часа по запирање на вежбањето. Но, овие ефекти не почнуваме да ги чувствуваме најмалку две до три недели за кардиоваскуларни состојби и околу 6 до 10 недели за сила.

Стапките на тренинг се слични кај мажите и жените, па дури и кај постарите спортисти. Но, колку сте поподготвени, толку побавно ќе го изгубите она на што сте работеле напорно.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote