in

Колку често треба да се чисти термометарот?

Термометарот треба да се чисти пред и по секоја употреба. Светската здравствена организација (СЗО) им предлага на здравствените установи термометрите, како и другите медицински инструменти, да се дезинфицираат по секоја употреба.

„Чистењето на термометарот помага да се спречат ширењето на микробите или инфекциите“, вели Дипи Мундкур, доктор по интерна медицина во Фресно, Калифорнија.

Мерењето на вашата температура е првото нешто што ќе го направите откако ќе се сомневате дека сте болни. Затоа чистењето на термометарот, кој е изложен на разни микроби, може да помогне другите да не се разболуваат, особено сега кога е присутен вирусот корона.

Студиите исто така покажуваат дека дезинфекцијата на уредите за нега на пациентите, вклучително и термометрите, може да го намали ширењето на патогените микроорганизми одговорни за болести како што се дијарејата и уринарните инфекции.

Како да исчистите дигитален термометар?

Овие се најчесто користените термометри, бидејќи тие овозможуваат точни резултати брзо и се лесни за употреба. Тие се користат од здравствени работници во болници, како и обични луѓе во нивните домови.

Измијте го горниот дел од термометарот со ладна вода. Избришете го термометарот со марамчиња базирани на алкохол, најмалку 70 проценти алкохол или натопете ткиво во алкохол, исто така, најмалку 70 проценти и избришете го горниот дел.

Потоа исплакнете го термометарот за да го отстраните алкохолот. На крај, избришете го со мека крпа. Повторете ја целата постапка уште еднаш по употребата.

Наместо алкохол, термометрите може да се чистат со антибактериски течен сапун, вели д-р Мундкур.

Но, избегнувајте миење на дисплејот на дигиталниот термометар за да спречите оштетување на водата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote