in

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Колку е здрава лубеницата за нашето тело?

Лубеницата е популарно летно овошје кое се консумира во текот на долгите топли денови. Освен што освежува, тој е полн со витамини и хранливи материи.

Консумирањето лубеница има повеќе импликации врз нашето здравје:

Одржува хидратација

„Лубеницата со средна големина содржи околу 92 проценти вода, па затоа е одлична опција кога станува збор за хидратација“, вели Елизабет Бејл од EB Nurition.

Водата е важен дел од функционирањето на организмот. Всушност, водата сочинува 60 проценти од составот на нашето тело, што објаснува зошто игра голема улога во скоро секој организам.

Содржи есенцијални витамини

Лубеницата содржи многу витамини што му се потребни на вашето тело, вклучувајќи витамини А, Ц и Б6. Лубеницата содржи и магнезиум, кој помага во регулирање на работата на мускулите и нервите.

Помага при управување со телесната тежина

Едно парче лубеница содржи околу 45 калории, што ја прави нискокалорична закуска. Големата содржина на вода во лубеницата исто така може да биде заситена и може да ви помогне да потрошите помалку калории во целина.

Студија од 2019 година за испитување на ефектите од потрошувачката на лубеница врз ситоста и телесната тежина кај дебели возрасни лица открива дека оние кои конзумирале две парчиња лубеница дневно четири недели се чувствувале помалку гладни и изгубиле значително повеќе килограми од групата. Кој конзумирал нискокалорични колачиња, пишува Бизнис инсајдер.

Спречува болка во мускулите

„Лубеницата содржи Л-цитрулин, аминокиселина која помага при намалување на болката во мускулите после тренинг. „Л-цитрулин ги проширува крвните садови за да овозможи поголем проток на крв во мускулите, што може да ја намали болката со подобрување на снабдувањето со кислород за време на вежбање“, вели диетичарката Ејми Шапиро.

Претходните истражувања покажаа дека учесниците кои пиеле обичен сок од лубеница или сок од лубеница измешан со цитрулин имале помало воспаление на мускулите после тренинг отколку групата која пиела само пијалок од цитрулин.

Го намалува крвниот притисок

„Бидејќи цитрулин помага во отворање и релаксирање на крвните садови, може да го подобри протокот на крв и да го намали крвниот притисок“, вели Шапиро.

Останувањето правилно хидрирано исто така може да помогне во подобрување на крвниот притисок бидејќи му помага на срцето поефикасно да испумпува крв до мускулите.

Студија од 2012 година откри дека додавањето на екстракт од лубеница го намалува крвниот притисок кај дебели возрасни лица со хипертензија или прехипертензија.

Го подобрува варењето на храната

„Влакната се важни за варењето на храната, бидејќи додаваат тежина на столицата, што го олеснува поминувањето“, вели Шапиро.

Иако лубеницата не содржи многу растителни влакна, околу еден грам на парче, неговата висока содржина на вода може да помогне во подобрувањето на варењето на храната.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote