in

Колку всушност е здрава минералната вода?!

Одржувањето на хидратацијата е потребно за телесните функции како што се регулирање на температурата, транспорт на хранливи материи и отстранување на штетните материи од телото.

Експертите препорачуваат секој возрасен човек да пие помеѓу два и три литри вода на ден.

Некои луѓе претпочитаат да пијат некој друг вид на течност, како што е минерална вода. Дали минералната вода е навистина добра за нашето здравје како обичната вода? Експертите веруваат дека тоа не е толку ефикасно.

Газирани пијалоци

Газираните пијалоци содржат стопен јаглерод диоксид во форма на јаглеродна киселина. Кога пиете чаша газиран пијалок, постои хемиско активирање на рецепторите за болка на јазикот кои реагираат на оваа киселина, давајќи посилен вкус на овој пијалок. И тука настанува првиот проблем – киселината во газиран пијалок може да ги оштети вашите заби.

Газираните пијалоци можат да ја оштетат глеѓта на забот, и ако некое лице пие газирани пијалоци често, тоа може да ги оштети забите, како и непцата. Ова се однесува на сите газирани пијалоци, вклучително и минерална вода.

Следно, минералната вода не е потиснувач на апетит. Дури и ако пиете минерална вода со храна, таа ќе остане во вашето тело онолку долго колку и обичната вода. Значи, нема да се чувствувате сити ако пиете чаша минерална вода наместо обична вода.

Експертите за јавно здравје советуваат дека треба да пиете помеѓу шест и осум чаши течност на ден. Покрај вода, може да биде и млеко, пијалоци кои не содржат шеќер, чај или кафе. Сепак, водата е здрав и ефтин пијалок кој може ефикасно да ја задоволи жедта. Покрај тоа, водата не содржи калории, но и шеќери, така што нема да има негативно влијание врз забите.

Ако пиете премногу засладени безалкохолни пијалоци, преминот кон минерална вода е дефинитивно подобар избор. Повеќето засладени безалкохолни пијалоци и сокови содржат големи количини шеќер, што негативно влијае на забите, па минералната вода е подобра опција. Но, не треба да заборавиме дека обичната вода е сепак најдобриот избор.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote