in

Претседателски избори во САД 2020: Колку гласови доби KANYE WEST и дали ќе го видиме во Вашингтон?

Другиот независен кандидат, либералниот Јоргенсен, постигна многу подобар резултат – таа тврди дека добила милион и пол гласови.

Kanye West, четириесет и тригодишен рапер, призна дека неговата Роденденска партија добила само 60.000 од вкупно 160 милиони американски гласови.

Но, политичката кариера на Кание Вест можеби сè уште не е завршена. На Твитер оваа недела, тој го напиша Кание 2024, навестувајќи дека може повторно да се натпреварува.

Во првиот претседателски обид, Вест се најде како гласа во 12 земји, бидејќи во многу други доцнеше со поднесувањето на својата кандидатура.

Тој собра најмногу гласови во Тенеси, држава која редовно ги фаворизираше републиканците.

Кога ја објави својата кандидатура во јули, Вест рече дека неговата политичка платформа се заснова на моделот на Ваканда, измисленото кралство на Црниот пантер.

Негов приоритет беше да се стави крај на полициската бруталност, рече тој за Форбс, како и чистење на хемикалии „од нашите дезодоранси и пасти за заби“, а фокусот му беше на заштитата на „големата армија на Америка“.

Зошто тој партијата ја нарече роденденска забава?
„Затоа што кога ќе победиме, тоа ќе биде роденденска забава на сите“, рече тој.

Неговата кандидатура предизвика не само критики, туку и загриженост за неговата здравствена состојба.

На митингот во Чарлстон, каде што и официјално ја започна кампањата, тој имаше неколку изјави карактеризирани како глупости.

Во еден момент, тој изјави дека активистката за правата на црнците Хариет Табман „никогаш не ослободувала робови во текот на 19 век, туку само ги испраќала да работат за други белци“.

Подоцна започна да плаче кога зборуваше за абортус, изјавувајќи дека неговите родители скоро го абортирале и дека сакал и неговата партнерка да ја абортира нивната ќерка.

Раперот минатата година изјави дека има биполарно растројство и неговата сопруга Ким Кардашијан Вест преку социјалните мрежи барала „разбирање и сочувство“ од луѓето затоа што „зборовите на Вест понекогаш не се согласуваат со неговите намери“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote