in ,

Што?Што?

Колку калории може да се потрошат со возење велосипед

Woman riding a cruiser bike.

Летото е идеално годишно време за оние кои би сакале да се размрдаат затоа што ние исто така можеме да пливаме, да трчаме, да возиме велосипед и да планинариме. Колку калории се губат додека возите велосипед и кој дел од телото е најдобро оформен со оваа летна физичка активност.

Не е тајна дека патот до витката линија води преку здрава исхрана и редовна физичка активност. Затоа треба да ги искористите убавите денови, особено за возење велосипед, бидејќи ќе уживате додека се топат масните наслаги.

 

300 калории за еден час

Тој забележува дека бројот на калории што ќе ги согорите додека возите велосипед зависи од неколку фактори, а тоа се брзината на возењето, теренот, времето, вашата тежина.

 

„Луѓето со прекумерна тежина ќе согоруваат повеќе калории за време на секоја вежба. Во исто време, приближната потрошувачка на калории за лице од 80 кг е 300 kcal и повеќе за еден час “.

Нашиот соговорник посочува дека редовното возење велосипед е еден од начините за намалување на ризикот од здравствени проблеми поврзани со денешниот начин на живот.

„Потребни се само два до четири часа неделно за да постигнете општо подобрување на вашето здравје. А, кога станува збор за обликувањето на телото, возењето велосипед е добар тренинг за вашите нозе. Вклучува големи мускулни групи, но најмногу ги активира мускулите на нозете, така што ќе ви помогне да ги затегнете нозете и да влезете во аеробна кондиција “.

Возењето велосипед е одлично решение за целулитот
„Вашиот начин на живот игра клучна улога во создавањето целулит. Затоа е добра идеја да се избере возење велосипед, бидејќи оваа активност главно ги активира нозете, ја стимулира циркулацијата во нозете и тоа е многу ефикасно во спречувањето и борбата против целулитот “.

Како што вели Никола Кргиќ, за разлика од некои спортови, возењето велосипед не бара високо ниво на физичка вештина – кој еднаш го совлада велосипедизмот никогаш не го заборава, а исто така е ефтин, забавен и добар за околината.

„Ако вашата цел е да водите поздрав живот, да изгубите тежина и да се затегнете, возењето велосипед несомнено ќе ви помогне. Но, не заборавајте дека тоа е состојба и дека го комбинирате со здрава исхрана “, наведува Кргиќ.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote