in

Колку можеме да издржиме без да спиеме?

Телото може да издржи одреден период без сон. Прашањето е колку е тоа всушност добро?

Светскиот рекорд е 11 дена и 25 минути. Но, тоа не значи дека е корисно. Напротив, недостатокот на сон е сериозен проблем. Дури и ако некој успее да остане буден со денови, тоа не е добро за неговото ментално, но и физичко здравје.

На пример, во 1959 година, радио водителот Питер Трип одлучи да ја емитува својата емисија 201 Часа за да собере пари за добротворна организација. До третиот ден, тој започна да ги пцуе луѓето околу себе и да халуцинира. Иако се опорави по експериментот, членовите на неговото семејство рекоа дека тој никогаш повеќе не бил истиот.

Различни приказни се шират на Интернет за луѓе кои тврдат дека воопшто не спијат или спијат само еден час или два во текот на ноќта. Советникот за спиење д-р Кристофер Винтер вели дека тоа не е точно.

„Многу луѓе мислат дека не спијат, но вистината е дека тие не знаат дека спијат“, изјави доктор Винтер за Men’s Health.

Тој вели дека физички е невозможно да останете будни со денови бидејќи вашиот мозок во суштина ќе ве присили да заспиете.

„Мојот запис беше 48 часа и дефинитивно не е забавен“, вели д-р Винтер.

Многу е тешко да се каже колку е всушност можно да се издржи без сон. И Гинисовата книга на рекорди престана да ги документира ваквите обиди во обид да ги спречи луѓето да му наштетат на нивното здравје.

Она што е сигурно е дека на возрасен човек му требаат седум до девет часа сон во текот на ноќта, а доколку имате проблеми со несоница, испробајте некои методи и техники кои можат да ви помогнат полесно да заспиете.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote