in

Колку висината може да влијае на губењето на тежината?

Кога станува збор за губење на тежината, најуспешните средства и методи може да варираат од личност до личност.

Многу фактори можат да влијаат на процесот на слабеење, па иако одредена диета или фитнес рутина може да работи за некој што го познавате, тоа може да биде сосема поинакво во вашиот случај.

Од хормони, возраст, до начин на живот, многу работи можат да влијаат на успехот во слабеењето. Висината исто така може да влијае на процесот на слабеење. Многумина веруваат дека слабеењето е многу потешка задача за пониските луѓе. Дали има вистина во тоа?

Висината игра витална улога во одредувањето на вашиот пристап кон губење на тежината. Иако високите луѓе имаат поголема мускулна маса од оние кои се ниски, можно е да мораат да работат помалку од другите за да ослабат.

Луѓето со низок раст природно имаат помала маса која се состои од ткива, органи, коски и мускули. Мастата мускулна маса влијае на базалниот метаболизам (BMR) кој одредува колку калории согорува вашето тело во мирување.

Значи, количината на калории што ги согорувате со различни вежби зависи од количината на чиста маса што ја имате во организмот.Колку е поголема количината на чиста маса во телото, толку побрз е метаболизмот и побрз е процесот на слабеење.

Иако ниските луѓе имаат помала мускулна маса во споредба со оние кои се високи, можно е да мораат повеќе да работат за да ослабат, пишува Times Of India.

Сепак, важно е да се има предвид дека многу други фактори како што се начин на живот, хормони, навики за спиење и многу повеќе можат да влијаат на вашиот успех во губење на тежината.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote