in

Колку пари мислите дека е продаден овој дијамант? Одговорот ќе ве изненади! (ФОТО)

Да, не е малку …

Исклучително редок пурпурно-розов дијамант е продаден на аукција во Швајцарија за неверојатни 26,6 милиони долари, објави Би-Би-Си.

Дијамантот од 14,8 карати е најголем од ваков вид што се појавил на аукции досега.

Се проценува дека 99 проценти од сите розови дијаманти се помалку од 10 карати.

Неговата големина, заедно со неговата боја и беспрекорна структура без нечистотии, му помогнаа синоќа да постигне вртоглава цена на аукција во Сотби во Женева.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote