in ,

Што?Што?

Колку белиот леб влијае на појавата на висцералните маснотии?!

Научниците открија дека маснотиите во стомакот, или маснотиите кои се наоѓаат длабоко во абдоминалната празнина, под мускулниот слој и облоги на органи како што се црниот дроб, бубрезите и срцето, се познати и како висцерална маст – најштетниот вид маснотии.

Високото ниво на маснотии во стомакот го зголемува ризикот од срцеви заболувања, срцев удар, мозочен удар, како и отпорност на инсулин.

Иако вежбањето е еден од најдобрите начини за намалување на маснотиите во стомакот и подобрување на кардиоваскуларното здравје, диетата исто така игра голема улога во обемот на вашата половина. Ако следите здрава исхрана богата со целосна храна, можете да спречите натрупување на маснотии во стомакот.

Една од намирниците што науката најтесно ја поврзува со маснотиите во стомакот е белиот леб, па затоа треба да размислите да консумирате ваков вид леб ако сакате да се ослободите од опасните масти, пишува Eat This Not That.

Како е поврзан белиот леб со салото на стомакот?

Во една студија, истражувачите од Универзитетот Тафтс ги следеле навиките во исхраната на 459 возрасни лица на средна возраст во текот на две години. Врз основа на изборот на храна на учесниците, тие беа класифицирани во шест групи според нивната исхрана.

Студијата, објавена во „Американскиот журнал за клиничка исхрана“, открива дека луѓето кои јадат најмногу бел леб и друга високо рафинирана храна добиваат најмногу маснотии во стомакот.

Во посебен преглед на британскиот весник за исхрана, истражувачите откриле дека конзумирањето помалку бел леб со медитеранска диета може да помогне во намалување на килограмите и маснотиите во стомакот што би можеле да ги зголемите со текот на времето.

Особено, резултатите покажаа дека во текот на четири години, учесниците кои консумирале најмногу бел леб добиле 1,7 килограми повеќе од оние кои не конзумирале бел леб.

Зошто белиот леб предизвикува маснотии во стомакот?
Студиите што го поврзуваат белиот леб со маснотиите во стомакот може да покажат само дека постои поврзаност помеѓу конзумирањето бел леб и маснотиите во стомакот, а не зошто белиот леб води до маснотии во стомакот. Сепак, истражувачите имаат неколку хипотези.

Како прво, белиот леб е богат со калории и едноставни јаглехидрати, но има малку растителни влакна, здрави масти и протеини.

Како резултат, белиот леб е класифициран како храна со висок гликемиски индекс (висок ГИ).

Истражувањата покажуваат дека конзумирањето храна со низок ГИ резултира со чувство на ситост повеќе отколку кога се јаде храна со висок ГИ. Со други зборови, храната со висок ГИ не ве исполнува како другите намирници, што може да предизвика прејадување и зголемување на телесната тежина.

Друг начин на кој белиот леб може да предизвика зголемување на телесната тежина и маснотии во стомакот е стимулирање на ослободување на инсулин во телото.

Инсулинот е хормон кој го лачи панкреасот, кој привлекува шеќер од крвотокот во црниот дроб, маснотиите и мускулите. Кога јадете повеќе едноставни јаглехидрати, се ослободува повеќе инсулин и веројатно повеќе гликоза се депонира како маснотии и маснотии во стомакот.

Други видови леб како замена за бел леб

Точно е дека белиот леб е поврзан со зголемен ризик од формирање на маснотии во стомакот, но тоа не значи дека секој леб е лош. Лебот од цели зрна богат со растителни влакна е всушност поврзан со помалку маснотии во стомакот кога се консумира со здрава исхрана.

Важната разлика е во тоа што влакната во целата храна можат да помогнат во регулирањето на одговорот на организмот на јаглехидратите.

Влакната го забавуваат распаѓањето на јаглехидратите во шеќер, а со тоа помагаат да се спречат скокови на шеќер во крвта, да лачат инсулин и маснотии во стомакот.

Значи, ако сакате да изгубите маснотии во стомакот, размислете да го замените белиот леб со цели зрна.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote