in

СмешноСмешно

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! И кометите можат да бидат „пијани“!

Како што се приближуваат до нашето Сонце и се загреваат, кометите почнуваат да испуштаат алкохол во вселената.

Некои од нив се чини дека се повеќе склони кон алкохол од другите. Откако ја анализирале атмосферата на кометата 46P / Wirtanen, која се втурнала низ внатрешниот дел на Сончевиот систем во текот на 2018 година, научниците забележале „ненормално висока“ количина алкохол.

“46P/Wirtanen има едно од највисоките нивоа на алкохол и алдехиди измерени во која било комета до сега. Ова ни кажува за начинот на дистрибуција на молекулите на јаглерод, кислород и водород во раниот соларен систем, кога е создаден Виртанен”, рече научникот Нил Дело Русо од Универзитетот Џон Хопкинс.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote