in

Комплетен водич за перење постелнина: Само на овој начин ќе ги отстраните сите алергени и бактерии!

Водич за правилен начин за миење постелнина што ги отстранува сите микроби и алергени

Чистата постелнина е клучот за здрав сон и добро расположение. Сепак, мртвите клетки на кожата, бактериите, грините и маслата се акумулираат на нашата постелнина во текот на ноќта.

И сето ова може да влијае на слабиот квалитет на спиење и да создаде алергии. Затоа, за да го избегнете ова, не треба да ја чувате постелнината неизмиена повеќе од една недела или две.

Мал водич за правилно миење објавен во списанието Reviewed, кое ги отстранува сите микроби и алергени.

Следете ги чекорите за постелнина што се напашани подолу. Водичот е објавен во списанието Reviewed.

Прво прочитајте ја етикетата со упатствата за перење за да го прилагодите перењето на одредена ткаенина.
Исплакнете ги дамките пред миење, а користете ладна вода за дамки ос крв.
Изберете го вистинскиот циклус и температурата на перење врз основа на упатствата на етикетата и прилагодете ги според тоа колку е валкана постелнината. На пример, користењето тежок циклус со топла вода е одлично за отстранување на масла од телото од постелнината.
Не ставајте алишта со постелнина, бидејќи нема се исперат убаво.

Повремено закачувајте чаршави на сушара за надвор ако е можно затоа што сончевата светлина помага во дезинфекција и остава свеж мирис доколку во близина нема лоши материи.

Пеглајте ја постелнината за да ги убиете сите микроби и грини што влегле во текот на миењето.
Оцет може да помогне и затоа што ги омекнува и осветлува чаршафите.

Корисникот на Тик Ток, Мама Мила, предлага постелнина да се мие со течен детергент, половина чаша сода бикарбона и половина чаша бел оцет наместо вообичаеното омекнувач.

Сода бикарбоната е природен осветлувач и отстранување на мирисот, а со миење може да користите помалку детергент за перење алишта.

Од друга страна, оцетот ја омекнува и осветлува постелнината без да остави никакви траги, тврди мама Мила.

Иако овој трик е најдобар за миење на бели постелнини, сода бикарбоната работи добро со други, светли бои, а силниот мирис на оцет целосно исчезнува кога ќе се измие, пишува The Sun.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote