in

Хабиб: „Конор ме погледна како син кој се плаши од ќотекот на неговиот татко!”

Познатиот ММА борец Хабиб Нурмагомедов зборуваше за руските медиуми за тоа како тој одговорил на Ирецот Конор Мек Грегор на бројните провокации обраќајќи му се во октагонот додека му задава удари од доминантната позиција.

Во воведот на нивниот натпревар, кој се одржа во 2018 година, Мек Грегор на разни начини го испровоцира Нурмагомедов, а по натпреварот и победата на Дагестанецот следеше голем инцидент во кој членовите на тимовите на двата борци си разменија удари.

„Конор зборуваше малку за време на борбата, но кога почнав да го притискам, тој брзо започна да зборува за тоа како„ сè е само деловно “. Бев дури и малку разочаран. Мислев дека е психички посилен“, рече Хабиб Нурмагомедов.

„Додека го удирав на приземјето, ми се чинеше дека се обидува да ме спречи да му дадам вистински „ќотек“ со зборови. Ме погледна како син кој се обидува да се оправда пред својот татко и да избегне да биде тепан. „Психологијата е многу моќна алатка“, рече пензионираниот руски ММА борец.

По победата над Џастин Гаџи, Нурмагомедов се повлече со совршен резултат 29-0 во професионални борби како шампион во лесна категорија УФЦ (до 70 кг).

Мек Грегор следно ќе влезе во УФЦ октагон кон средината на јануари кога ќе се бори со Дастин Поарие по втор пат во кариерата.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote