in

ПОЧЕКАВМЕ: Конор после една година во кафез!

Долгоочекуваното враќање во октагонот на најголемата светска ММА ѕвезда сега е официјално потврдено – Конор Мек Грегор ќе се бори на 23 јануари како дел од УФЦ 257 против поранешниот ривал Дастин Поарие, потврди елитното промовирање на УФЦ.

Натпреварот ќе биде во лесна категорија (до 70 кг), а целиот настан ќе биде организиран во Абу Даби на „Островот на борбата“, пренесува американскиот ESPN.

Мек Грегор последен пат имаше натпревар на 18 јануари 2020 година, кога го нокаутираше ветеранот Доналд „Каубој“ Серуни по 40 секунди.

Ова ќе биде втор дуел помеѓу Мек Грегор и Поарие, бидејќи двајцата се бореа во 2014 година во Лас Вегас, а Ирецот славеше со нокаут во првото коло.

Мек Грегор оствари скор од 22 победи и 4 порази во својата професионална ММА кариера, а во исто време беше шампион во категории во лесна категорија (66 кг) и лесна (70 кг). Со текот на годините, поради неговиот стил на борба и контроверзната личност, тој се здоби со планетарна популарност, започна многу профитабилни приватни бизниси, а медиумите во многу наврати известуваа за неговото често скандалозно однесување надвор од октагонот.

Дастин Поарие е еден од култните херои на модерната ММА, а популарноста ја стекна со неговиот бескомпромисен и навредлив стил на борба во „кафезот“, но и со своето спортско и правилно однесување надвор од него. „Дијамант“ Поарие има 31 година, а во својата професионална ММА кариера на 33 натпревари оствари 26 победи (19 прекини) и 6 порази, со еден поништен натпревар поради нелегалните удари што му ги испрати Еди Алварез по тој повод.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote