in

Консумирајте ја ова храна ако предходниот ден сте претерале со нездрава и калорична храна

Елиминирајте ги сите проблеми со варењето и со вистински избор на храна

Подуеност, варење и други проблеми со варењето се јавуваат како резултат на лошата исхрана, но друга храна може да ја поправи штетата!

Брзиот начин на живот, да немаме време за специфични оброци, нè принудува да прибегнеме кон брза храна, која честопати не е најздравиот избор, но healthdigezt.com наведува дека со неколку клучни намирници можеме да ги вратиме ефектите од нездравите.

Чиа семе

Со само две лажички семе од чиа, ќе му обезбедите на вашето тело доволно растителни влакна што ќе влијаат на варењето на храната, а поради антиоксидансите што ги содржат, семето од чиа ќе ги ослободи токсините од телото.

Супа од месо

Без разлика дали готвите пилешко, телешко или риба во вода, тоа ќе биде богато со хранливи материи, а бидејќи е лесно сварливо, веднаш ќе му ги обезбеди на организмот потребните хранливи материи.

Сок од алое вера

Сокот од алое вера е одличен за чистење на цревата, а исто така го намалува воспалението и ги штити цревата. На крајот на краиштата, овој сок исто така ја зголемува количината на добри бактерии во цревата и со тоа помага при варење.

Чај од глуварче

Со пиење чај од глуварче, ќе ја елиминирате надуеноста и акумулацијата на вода во телото, а подготвувајќи чај од корен од глуварче, ќе го зачувате здравјето на желудникот, но и ќе го охрабрите телото да изгуби тежина.

Ореви

Консумирање ореви ќе ги реши проблемите поврзани со чувствителен стомак, но и надуеност.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote