in

Контроверзната 5G! Ериксон предвидува дека 5G мрежата годинава ќе достигне 580 милиони корисници!

Во средата, шведската компанија „Ериксон“ ги претстави своите предвидувања во врска со бројот на корисници на 5G мрежата и посочи дека до крајот на оваа година, таа бројка може да достигне 580 милиони корисници, што е голем раст во споредба со минатата година, кога нешто повеќе биле запишани повеќе од 220 милиони. До 2026 година, Ериксон предвидува 3,6 милијарди корисници на оваа услуга.

Лидер по бројот на корисници е, како што се очекуваше, североисточна Азија, вклучително и Кина, а во последно време Северна Америка е значително поблиску до нив. Прогнозите на Ериксон велат дека до 2026 година, Северна Америка треба да има најголем број на корисници на глобално ниво, односно дека дури 84 проценти од нив треба да се префрлат на оваа услуга.

Во земјите од Заливот, околу 73 проценти од корисниците се очекува да се префрлат на оваа услуга до 2026 година, додека во Западна Европа, се предвидува дека околу 69 проценти од нив ќе започнат да ја користат оваа услуга, според извештајот на Ериксон.

Фредерик Јадлинг, извршен директор на мрежата, изјави за Ројтерс дека раната достапност на 5G мрежите и ’овозможи на Кина полесно распоредување и распоредување од другите делови на светот минатата и оваа година, но додаде дека остатокот од светот сега го стигнува .

На крајот на 2020 година беа евидентирани 6 милијарди корисници на паметни телефони, а Ериксон предвидува дека бројот на корисници ќе се искачи на 7,7 милијарди до 2026 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote