in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Корен кој е пет пати поздрав од лимонот и портокалот заедно, нема што не лекува

Колку е здрав ренот говори податокот дека содржи пет пати повеќе витамин Ц од лимонот и портокалот.

Рен –

Ренот е незаслужено маргинализиран на листите на здрава храна што се размножува кај нас, за разлика од, да речеме, Русија, каде овој лут корен е незаменлив дел од исхраната, токму поради неговите лековити својства.

Ренот има остар и лут вкус и при употреба се доволни мали количини. Понекогаш и таа мала количина може да ви го изгори носот и очите и да создаде впечаток дека вашите синуси повторно ќе се родат по тој залак.

Колку е здрав рен говори податокот дека содржи пет пати повеќе витамин Ц од лимонот и портокалот, а единствени намирници кои имаат поголема содржина на овој витамин се калинката и црната рибизла.

Покрај тоа, ренот е богат со протеини, јаглени хидрати, минерални соли, бета-каротин, есенцијални масла, железо, цинк, калиум, магнезиум, калциум, фосфор и финтоциди, кои се природни антибиотици.

Ренот делува така што ја иритира слузницата на желудникот и на тој начин го зголемува лачењето на жолчните киселини и ги подобрува одбрамбените механизми на организмот и неговата општа состојба.

Ренот има антибактериски, антивирусни и антимикробни својства, што го прави незаменлив при различни видови на воспалителни процеси, од грлото, носот, синусите, непцата, белите дробови.

Се покажа дека е многу ефикасен во лекувањето на гнојни рани и воспалени чиреви на кожата предизвикани од бактериски инфекции. Исто така, ренот се покажал како многу ефикасен во лекувањето на ревматизам, невралгија на лицето и телото, болки во зглобовите и слично.

Сепак, најважното и најсилното дејство му е на респираторниот систем – се користи како домашен лек за кашлица, синузитис, воспаление на грлото, увото и назалната слузница, сè до поблагите облици на бронхитис и пневмонија, каде што е се користи како додаток.и тешки симптоми на болеста.

Ренот е многу чувствителен на надворешни услови и најдолго може да издржи кога ќе се отстрани кората е седум дена, така што ефикасноста на фабричкиот караница во тегли е многу сомнителна. Најефективно ќе биде ако купите свеж корен и сами го изрендате.

Поради неговата јачина, но и одредени состојки, се советува умерена употреба на рен, а се препорачува да го избегнуваат трудниците, лицата со хипертензија и состојби на слаба коагулација (згрутчување) на крвта, пишува „Стил“.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote