in ,

СлаткоСлатко Што?Што?

Јапонците ги користат корите од портокал и јаболка за чистење: Можете да направите свои природни средства, а сепак многу ефтини!

Првото поголемо чистење на домот нè насмевнува затоа што деновите стануваат поубави, а ние сме на прагот на календарската пролет. Освежувањето на нашиот простор за живеење е една од светските традиции затоа што сите размислуваат за чистење на домот на пролет, особено кога излегуваме од „зимската хибернација“.

 

Осујуи е јапонски традиционален начин за чистење на куќа. Додуша, тоа се однесува на чистење на куќата за новогодишната ноќ, но поради добрите рецепти, идеално е за вистинско пролетно чистење.
Тој начин е повеќе само чистење и решавање неред; станува збор за исфрлање на несакани работи, а воведување ред во хаос и минимализам.

Во духот на јапонската традиција, чистењето е еколошко, користејќи природни средства за чистење, како што се кора од портокал, јаболка и друго овошје, наместо синтетички детергенти. Лушпите од портокал имаат сок од лимон, а лушпите од јаболко имаат киселина, и двете разградуваат маснотии и ги одржуваат дрвените површини. Овие природни средства за чистење мирисаат свежо и се безбедни за деца и домашни миленици.

За домашно средство од портокал, комбинирајте кора од еден портокал за секоја чаша (може 120 мл) вода . Оставете да зоврие, а потоа варете на тивок оган 15 минути. По ладењето, пренесете ја течноста во чисто шише со прскалка. Ќе трае до еден месец. Користете низ целата кујна и на дрвени површини.

 

Со кора од јаболко, постапката е уште полесна. Избришете ја внатрешноста на мијалникот или плочата за готвење со големо парче свежа кора од јаболко. Можете да додадете лушпи од јаболка, заедно со малку вода, во валкани алуминиумски садови. Само варете ја оваа мешавина околу 15 минути. Ќе ги отстрани дури и најтврдокорните и изгорени маснотии.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote