in ,

СлаткоСлатко

Невообичаени корисни намени на медицинскиот алкохол

Сите знаеме дека најчестата употреба на медицински алкохол е дезинфекција на повреда или рана. Сепак, ова не е единствениот начин на кој може да се користи.

Еве неколку корисни употреби на медицински алкохол во домот.

  1. Отстранува лак за коса од огледала

Кога користите лак за коса постои можност да го прскате и огледалото. Во тој случај, доволно е само да ги избришете лепливите траги од капки за лакови со алкохол и огледалото повторно да изгледа светло.

  1. Исчистете ги венецијанките

Медицинскиот алкохол многу добро ги чисти венецијанките , па затоа ова чистење нема да ви одземе премногу време. Сè што треба да направите е да замотате рамен предмет со крпа и да го прицврстите со гума за бришење за да може да се вклопи помеѓу секоја венецијанска лента. Ткаенината потоа е натопена во алкохол и можете да започнете со чистење.

  1. Ги отстранува дамките од мастило

Во случај да извалкавте парче облека со мастило, сè што треба да направите е да го натопите тој дел од облеката во медицински алкохол неколку минути. Потоа, облеката ставете ја нормално во машината за перење.

  1. Исчистете ја бањата

Медицински алкохол е доволен за чистење на површините во бањата направени од хромиран материјал. Истурете ја течноста од шишето врз крпа или крпа што добро се апсорбира и истријте ги славините, главата за туширање и други хромирани предмети. Не мора да исплакнете бидејќи алкохолот ќе испари. Освен што го прави хромот сјаен, овој метод на чистење убива и микроби.

  1. Го отстранува мирисот на лук

Кога подготвувате јадење чиј рецепт бара употреба на лук, тој неизбежно ќе го внесе тој мирис во вашата кожа. Само да ги миете рацете со вода и сапун нема да ви биде од голема помош. Наместо тоа, прво истурете медицински алкохол во вашите раце и истријте ги, а дури потоа измијте ги рацете со топла вода и сапун.

  1. Ги одржува чистите градинарски алати

Ако сте користеле градинарска алатка за отстранување на расипани, заболени или мртви растенија, важно е целосно да ја дезинфицирате алатката, така што бактериите не се пренесуваат на здрави растенија. За чистење на градинарски алат, прво треба да ги измиете со вода и сапун, а потоа секоја алатка да ја натопите одделно во медицински алкохол една минута и да ги избришете со чиста крпа и да ја оставите да се исуши.

  1. Ги отстранува мрсните дамки

Можете да користите медицински алкохол како универзално средство за отстранување дамки од шпорети, кујнски душеци, мијалници или други кујнски апарати. Бидејќи медицинскиот алкохол исчезнува многу брзо, чистењето е многу поедноставно и поефикасно.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote