in

Што?Што?

Редовното користење на зачини позитивно влијае на кардиоваскуларниот систем!

Две нови студии на Американското друштво за исхрана (АСН) откриле дека консумирањето зачини и нивното вклучување во исхраната носи бројни здравствени придобивки, од позитивни антиинфламаторни ефекти до намалување на крвниот притисок и намалување на холестеролот.

На овонеделниот онлајн состанок „NUTRITION 2021“ на Американското друштво за исхрана (АСН), научниците од „Државниот универзитет Пен“ и „Универзитетот Клемсон“ треба да ги презентираат наодите од две студии кои ги утврдија придобивките од конзумирање билки и зачини за здравјето на кардиоваскуларниот систем.

„Истражувањата покажаа здравствени придобивки од вклучување на билки и зачини во исхраната, вклучително и антиинфламаторни својства“, изјави Кајл Кирхнер, нутриционист во њујоршката болница Ленокс Хил, за Healthline.

Едно истражување покажа дека додавањето на билки и зачини во оброците може да помогне во намалување на крвниот притисок кај луѓето изложени на ризик од срцеви заболувања. Друга студија ги поврзала додатоците на зачините со намален холестерол кај луѓе со дијабетес тип 2.

„Ова истражување ќе ни помогне да ја процениме дозата, употребата и краткорочните ефекти“, рече Киршнер, додавајќи дека се надеваат дека идните студии ќе обезбедат докази за долгорочни ефекти.

Предности на крвниот притисок

Наодите од истражувањето спроведено на Државниот универзитет Пен и Тексашкиот универзитет Техника, кои ги испитувале кардиометаболичките ефекти од додавање на билки и зачини во типична американска диета, сугерираат дека додавањето суви зачини во вообичаените рецепти има корисен ефект врз крвниот притисок, главен фактор на ризик за срцеви заболувања.

Студијата вклучува 71 возрасен човек од САД со дебелина и други состојби кои го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања. За време на студијата, учесниците јаделе типична американска диета, каде 50% од калориите доаѓаат од јаглехидрати, 17% од протеини и 33% од маснотии, вклучувајќи 11% од заситени масти.

На секои четири недели, учесниците ги менувале своите диетални верзии со внесување на различни количини на зачини. Истражувачите откриле дека учесниците имале најниско ниво на крвен притисок 24 часа откако следеле зачинета диета. Сепак, тие не најдоа разлики во нивото на холестерол или шеќер во крвта.

Намалување на нивото на холестерол

Друга презентација на состанокот за оваа недела на АСН ќе ги истражи резултатите од неодамнешната ревизија на истражувањето што откри врска помеѓу додатоците на зачини и пониските нивоа на холестерол кај луѓето со дијабетес тип 2.

Систематски преглед на достапни написи во списанија за ѓумбир, цимет, куркума, куркумин и куркуминоиди укажува на поврзаност со подобрен липиден профил.

Прегледот вклучува 28 рандомизирани контролирани испитувања, во кои луѓето со дијабетес тип 2 добиле додатоци на ѓумбир, цимет, куркума, куркумин или куркуминоиди.

Прелиминарните откритија покажуваат дека овие зачини можат да понудат потенцијални придобивки на луѓето со дијабетес тип 2 и нездраво високо ниво на холестерол.

Испитувањата траеја од еден до три месеци и даваа различно знаење за различните зачини и нивната доза.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote