in

Што?Што?

Користете ги овие пет намирници секојдневно и намалете ја ХИПЕРТЕНЗИЈАТА

Физичката неактивност, седењето, конзумирањето брза, зачинета и мрсна храна лошо влијаат на крвниот притисок. Како резултат, 7 од 10 возрасни лица се изложени на ризик од фатални последици, како што се срцев или мозочен удар.

 

Тешко е да се одолее и да се ужива во вкусни оброци и не треба да се воздржуваме и да страдаме кога има изобилство околу нас. Затоа, оние кои страдаат од притисок треба да применат некои превентивни мерки пред празничното уживање на сите сетила за храна, што ќе спречи ситуацијата да се влоши кога ќе се чувствувате најдобро.

  1. Трчање и одење

Лесно трчање еднаш неделно, вкупно еден час, може да го продолжи животот за шест години. Ова го покажаа податоците на Центарот за срце во Копенхаген, кои спроведоа истражување во кое учествуваа 20.000 жени и мажи на возраст од 20 до 93 години. Научниците веруваат дека трчањето има голем број корисни ефекти, вклучувајќи подобрување на внесот на кислород и намалување на крвниот притисок. Физичката активност го намалува крвниот притисок и го зајакнува срцето , кое може да пумпа повеќе крв со помалку напор, а со тоа да го намали притисокот врз артериите. Брзото одење го има скоро истиот ефект како трчањето.

  1. Јогурт

Чаша јогурт на ден го намалува ризикот од висок крвен притисок за 30 проценти. Американски научници тврдат дека калциумот им овозможува на крвните садови да се шират и да одржуваат нормален притисок.

  1. Банани

Бананите се богати со калиум, важен минерал кој го контролира балансот на течности во организмот и помага во намалување на крвниот притисок.

  1. Цвекло

Конзумирање на цвекло или пиење сок од него го намалува ризикот од висок крвен притисок за седум проценти. Покрај цвекло, зелка и спанаќ се ефикасни.

  1. Бадеми

Бадемите се богати со магнезиум – докажано помага во намалување на високиот крвен притисок. Недостаток на магнезиум во организмот е поврзан со хипертензија. Јадете ги овие јаткести плодови секој ден, бидејќи тие помагаат и во намалувањето на лошиот холестерол. Сепак, поради високата калорична вредност, ограничете ја употребата на околу 15 парчиња дневно.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote