in

Коронавирусот влијае и на дигестивниот систем!

Ковид-19 е првенствено респираторна болест која предизвикува респираторни проблеми, но може да влијае и на други делови од телото.

Лекарите утврдиле дека ковид-19 може да влијае на белите дробови, срцето, но и на дигестивниот систем.

Според статистичките податоци, 53 проценти од пациентите со ковид-19 развиваат барем еден гастроинтестинален симптом. Покрај тоа, кај некои пациенти, гастроинтестинални симптоми може да се појават во рана фаза на болеста, а кај некои пациенти тие се единствениот индикатор за инфекција.

Постојат неколку вообичаени знаци кои покажуваат дека kovid-19 влијае на дигестивниот систем

Губење на апетит

Некои луѓе со kovid-19 пријавиле губење на апетит. Невообичаено губење на апетит може да биде показател за инфекција. Јадењето здрава храна е клучно за закрепнување од болест, а губењето апетит може да го забави закрепнувањето и да предизвика слабеење.

За да се избегне ова, експертите препорачуваат пациентите да јадат храна богата со енергија и протеини и да помогнат во зајакнување на имунолошкиот одговор.

Грчеви

Некои пациенти пријавиле грчеви и болки во стомакот како симптоми на коронавирус. Болка во стомакот може да биде предизвикана од какво било активно воспаление или цревна инфекција. Покрај тоа, тие можат да се појават кога вирусот го напаѓа чувствителниот дигестивен тракт.

Гадење и дијареја

Овие симптоми обично се појавуваат во почетната фаза на болеста. Во случаи на сериозна инфекција, некои пациенти исто така може да повраќаат крв и треба итна медицинска помош. Дијареата може да биде показател за умерена или тешка форма на болеста.

Губење на чувството за вкус и мирис

Овие се некои од симптомите кои се карактеристични за ковид-19, и можат да бидат показател на гастроинтестинални проблеми предизвикани од вирусот. Покрај тоа, губење на чувството за вкус и мирис може да доведе до губење на апетит, што може дополнително да влијае на варењето и самата обновување.

Покрај тоа, вирусна инфекција може да предизвика губење на тежината и може негативно да влијае на метаболизмот, што може да го наруши закрепнувањето и да го ослаби имунолошкиот одговор.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote