in

Студија го анализираше ризикот од инфекција со коронавирусот кај сопствениците на миленичиња!

Една студија спроведена од Универзитетот во Гранада и Андалузиската школа за јавно здравје ги анализираше главните влијанија на ризикот во пренесувањето на САРС-CoV-2 за време на карантинот во Шпанија, вклучително и одење на работа или живеење со пациенти со коронавирусот.

Авторите предупредуваат дека сопствениците на миленичиња треба да преземат екстремни хигиенски мерки затоа што сè уште не е јасно дали се заразиле бидејќи миленичето е домаќин на вирусот и го пренесе директно или индиректно заразено со вирусот преку некои предмети или површини кои биле контаминирани, пишува SciTechDaily.

„Од научна гледна точка, нема оправдување за затворање на детски игралишта за да се спречат инфекции, додека парковите каде што шетаат кучиња е дозволено да останат отворени, кога има бројни предмети што можат да носат САРС-CoV-2“, велат авторите на студијата.

Студија објавена во списанието „Истражување на животната средина“ открива дека живеењето со куче и купувањето во супермаркети се двете социоекономски варијабли кои имаат најголем ризик од инфекција со коронавирус – 78 проценти во случај на живеење со кучиња и 94 проценти во шопинг.

Како што објасни Кристина Санчез Гонзалес, водечки автор на студијата, „имајќи предвид дека брзото ширење на коронавирусот дури и за време на заклучувањето, важно е да се проучат социо-демографските карактеристики и навики со цел да се спроведат ефективни стратегии за превенција“

Врз основа на примерок од 2.086 лица, 41 процент од анкетираната популација е на возраст од 40 до 54 години. Резултатите покажаа дека ризикот од инфекција е 60 пати поголем кај луѓето кои живеат со некој што имал договор со ковид-19.

Според студијата, ризикот од инфекција е поголем за 78% кај луѓето кои живееле со кучиња и ги носеле на прошетка. Спротивно на тоа, чувањето мачки или други видови на домашни миленици немаше значително влијание врз преваленцата на болеста.

„Резултатите од нашето истражување предупредуваат на зголемена инфекција на сопствениците на кучиња, а причината за оваа поголема распространетост допрва треба да се разјасни“, рече Гонзалес, истакнувајќи дека не треба да се исклучи можноста вирусот да се пренесува преку измет.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote