in

Што?Што?

ИНТЕРЕСНО! Апликација што ве вади од кошмар без да ве разбуди!

Апликацијата, дизајнирана да им помогне на луѓето кои страдаат од кошмари и проблеми со спиењето, може да се преземе само на рецепт, а за да ја користите треба да имате телефон од Apple и часовник.

По истражувањето и тестирањето во кое учествуваа 70 пациенти, американската Администрација за храна и лекови даде зелено светло на апликацијата за уредите Apple на почетокот на месецот, што треба да им помогне на луѓето кои имаат проблеми со спиењето. Апликацијата наречена NightWare првенствено е наменета за луѓе кои страдаат од кошмари и проблеми со спиењето поради посттрауматско стресно нарушување (ПТСН).

Интересно е што NightWare во САД е достапен само на рецепт, а за да ја користите апликацијата треба да имате и iPhone и Apple Watch што ги следи движењата на телото и отчукувањата на срцето за време на спиењето. Кога апликацијата, врз основа на информациите од часовникот, препознава дека лицето има кошмари (со движења и отчукувања на срцето), го активира часовникот, кој почнува да вибрира малку. Таквата вибрација треба да го извлече корисникот од кошмарот без да го разбуди.

Апликацијата не работи за секој корисник на ист начин, па затоа прво собира податоци и создава посебен профил на спиење за секој пациент преку посебен алгоритам. Благодарение на сите овие податоци, алгоритам и следење на спиењето и отчукувањата на срцето, NightWare треба да им помогне на корисниците да спијат подобро и подобро.

Администрацијата за храна и лекови нагласува дека апликацијата не смее да биде единствената терапија за ПТСН и мора да се користи заедно со други пропишани лекови и терапии. Исто така, не треба да го користат луѓе кои одат во сон или се однесуваат насилно во сон.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote