in

Косово обезбеди средства за вакцини против корона вирусот!

Собранието на Косово го одобри Предлог законот за буџетот за 2021 година. Премиерот Авдулах Хоти на Фејсбук соопшти дека со одобрувањето на буџетот се предвидува набавка на анти-ковид вакцини за што се обезбедени 40 милиони евра.

„Буџетот за 2021 година е одобрен, што обезбедува стабилност за функционирањето на институциите, соодветно здравствено финансирање за борба против пандемијата, вклучително и набавка на вакцини против ковид 40 милиони евра. Буџетот предвидува редовно финансирање на образованието, правдата, безбедноста и одбраната, културата, младите и спортот, редовно финансирање на социјални и пензиски шеми, финансирање на капитални проекти, редовно финансирање на општинскиот буџет. Буџетот предвидува реализација на Програма за закрепнување за 2021 година, и придонесува за култивирање на партнерства со меѓународни финансиски институции и други развојни партнери на Косово што недостасуваше во последниве години“ напиша Хоти.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote