in ,

ТаженТажен

РЕГИСТРИРАНИ 518 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19, ПОЧИНАТИ 4 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 5.809 тестирање, а регистрирани се 518 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 179, Тетово – 96, Гостивар – 65, Куманово – 35, Кичево – 29, Струга – 20, Битола – 14, Охрид и Струмица – по 11, Дебар – 10, Кавадарци – 7, Велес – 6, Кочани – 5, Прилеп и Берово –  по 4, Штип, Виница и Македонски Брод – по 3, Гевгелија, Ресен, Радовиш, Делчево и Пехчево – по 2, Крива Паланка, Пробиштип и Демир Капија – по 1.

Регистрирани сe 31 оздравени пациенти од: Скопје – 13, Куманово – 6, Гостивар – 5, Тетово – 4, Струмица – 2, Битола – 1.

Пријавени се 4 починати лица: 2 од Скопје (71г и 88г), по еден од Тетово (75г) и Дебар (67г). Починати во болнички услови.

Направени се 5.809 тестови преку: ИЈЗ-195, ЦЈЗ Скопје-48, ЦЈЗ Битола-114, ЦЈЗ Прилеп-31, ЦЈЗ Тетово–73, ЦЈЗ Куманово–85, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-12, Институт за микробиологија–45, Жан Митрев (Филип Втори)-115, Авицена-242, Биотек-241, Систина-90, лабораторија Лаор-622, Синлаб-79, Ремедика-17, Плодност–76, Генеа–8, Никоб лаб-830, ВФВ Медикал-64, Ели Медика-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.805.

Досега во земјата се направени вкупно 1.028.102 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 158.681 бројката на оздравени пациенти е 150.587, на починати е 5.513, а бројот на активни случаи изнесува 2.581.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 69649, Активни 832

Куманово 9099, Активни 180

Прилеп 8358, Активни 28

Тетово 8026, Активни 662

Битола 6387, Активни 69

Велес 5494, Активни 18

Гостивар 5501, Активни 294

Кавадарци 5183, Активни 25

Охрид 5072, Активни 51

Штип 4980, Активни 15

Струмица 4204, Активни 72

Струга 3039, Активни 56

Кочани 2822, Активни 26

Кичево 2723, Активни 115

Гевгелија 2199, Активни 2

Неготино 2184, Активни 0

Свети Николе 1530, Активни 3

Ресен 1240, Активни 6

Крива Паланка 1229, Активни 2

Радовиш 1178, Активни 14

Берово 1048, Активни 15

Делчево 977, Активни 3

Дебар 1008, Активни 54

Виница 895, Активни 9

Пробиштип 791, Активни 2

Валандово 677, Активни 8

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 0

Демир Хисар 400, Активни 0

Демир Капија 397, Активни 1

Кратово 377, Активни 0

Македонски Брод 370, Активни 11

Пехчево 278, Активни 7

Македонска Каменица 250, Активни 1

Дојран 132, Активни 0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote