in

Кралицата Елизабета денеска слави роденден!

FILE - In this Monday, March 12, 2018 file photo, Britain's Queen Elizabeth II leaves after attending the Commonwealth Service at Westminster Abbey in London. Now that the Royal Family has said farewell to Prince Philip, attention will turn to Queen Elizabeth II’s 95th birthday on Wednesday, April 21, 2021 and, in coming months, the celebrations marking her 70 years on the throne. This combination of events is reminding the United Kingdom that the reign of the queen, the only monarch most of her subjects have ever known, is finite. (AP Photo/Kirsty Wigglesworth, file)

Британската кралица Елизабета Втора ќе го прослави својот 95-ти роденден денес, годинава на поинаков начин, првпат без сопругот на принцот Филип, кој неодамна почина, и втора година по ред без традиционалната воена парада, која ќе да не се должи на пандемија.

Извори блиски до кралското семејство за британскиот „Харперс базар“ изјавија дека кралицата ќе го прослави својот роденден со мал број членови на семејството и дека традиционалниот портрет на кралското семејство нема да биде објавен оваа година, од деновите на жалост за принцот Филип трае до петок.

Портпарол на британското Министерство за одбрана потврди дека ниту годинава ниту минатата година нема да има почесни престрелки од лондонскиот Хајд Парк и лондонската кула, како и јунските роденденски прослави познати како „Поздрав со бои“, што се изведува во јавно и изведувано од британски и армиски полкови. Комонвелт.

Како што се наведува, иако кралицата нема да ги извршува кралските должности во наредните недели, таа ќе работи од дома, односно ќе одговори лично на пораките на светските лидери кои изразија сочувство за смртта на принцот Филип.

Британските медиуми јавуваат дека принцот Хари го продолжил престојот во Велика Британија поради роденденот на кралицата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote