in

КРАЛОТ „НЕИНФОРМИРАН“ ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ЗЕМЈАТА: Неочекуван гостин во тајна посета на Саудиска Арабија.

Состанокот беше со посредство на Мајк Помпео.

Новинската агенција Ројтерс во петокот објави дека саудискиот крал Салман бин Абдулазиз не бил информиран за наводната тајна посета на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на Саудиска Арабија.

Во извештајот, агенцијата цитира саудиски извор кој има силни врски со дотичните лица и странски дипломат во Ријад, потврдувајќи дека саудискиот монарх не бил информиран за наводната посета, што Кралството го негира, истакнувајќи дека Ријад не се очекува да преземе чекори за нормализирање на односите со Израел сè додека кралот Салман е сè уште жив.

Два извори ја опишаа можната нормализација со Израел како „морков на стап“, што ќе го сврти вниманието на претпоставениот победник на претседателските избори во САД, Џо Бајден, од други прашања, особено почитувањето на човековите права во Саудиска Арабија.

И покрај саудиското негирање, Ројтерс цитираше дипломати од регионот кои велат дека американските пратеници на приватни состаноци ја потврдиле валидноста на извештајот за тајната средба меѓу Нетанјаху и саудискиот престолонаследник принцот Мохамед бин Салман, во присуство на американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Ројтерс објави дека наводната историска средба испратила „силна порака до сојузниците и непријателите дека двете земји остануваат цврсто посветени на спречување на заедничкиот противник на Иран“.

  • Иран, Иран и Иран! Многу е важно да се утврди изолацијата на Иран – рече Каци Ханегби, израелски министер за прашања за решавање и близок сојузник на Нетанјаху, во интервју за „Армиското радио“, одговарајќи на прашањето за целите на наводната посета.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote