in

Што?Што?

ГЛАВОБОЛКА ВО КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО! Конобар со тврдење дека е син на кралот!

Човек кој служи пијалоци во еден бар во Каталонија има многу интересна приказна – Алберт Сола тврди дека е син на поранешниот шпански крал Хуан Карлос Први. Тој го поминал поголемиот дел од животот истражувајќи ја неговата модерна бајка.

Неговата приказна започнува уште во неговото детство, кога тој бил воспитан како сираче од селани на медитеранскиот остров, од каде бил однесен во Барселона. Имаше гласини за неговото аристократско потекло, шепотеше. Подоцна, дојде таен агент и понуди да собере „траги“ за неговото потекло.

„Прилично е едноставно: јас сум син на кралот“, рече Сола, носејќи чаши вино на гостите во еден бар во мал град со 10.000 жители во планините на Каталонија, североисточниот дел на Шпанија на границата со Франција.

Кралското семејство веќе го „има“ Леандер од Бурбон, вонбрачниот син на кралот Алфонсо XIII (дедо на Хуан Карлос Први) и актерката Кармен Руиз. Тој успеа да го искористи правото на употреба на титулата принц, откако во 2002 година објави мемоари под наслов „Кралско копиле“.

Тврдењето на Соле додава уште една главоболка на кралот Хуан Карлос Први, кој абдицираше во 2014 година, опкружен со скандали. Тој целосно исчезна минатата година, а потоа се појави во Обединетите Арапски Емирати среде истрага за неговите финансии. Оттогаш тој платил голема сума на заостанати даноци.

Сола го малтретираше човекот со децении кога тврдеше дека неговиот татко е писмо до Кралската палата, телевизиски интервјуа, книга, барања за ДНК-тест што не беше одобрен, тужба за татковство што беше одбиена и има анегдоти за кои тој им кажува на гостите што ги познаваат како „монарх“.

Но, дали е сето тоа вистина? Во неговата куќа има кутија полна со документи поврзани со овој случај, од кои две „траги“ привлекуваат внимание.

Направен е еден генетски тест со Белгијката Ингрид Сартијау, која, како Сола, тврди дека Хуан Карлос Први е нејзиниот татко. Тестот, потврден како автентичен од лабораторијата што го направи тоа, покажува дека најверојатно двајцата се брат и сестра по татко.

Вториот е извадок од матичната книга на родени, што укажува на тоа дека тој е роден во 1956 година, од неговиот татко Хуан Карлос, што би значело дека овој келнер бил првороден на поранешниот крал и затоа, ако судбината беше поинаква, тој ќе беше кралот на Шпанија.

„Ова е случај што може да биде проблем за монархијата“, рече Ребека Квинтанс, шпански писател и автор на една од биографиите на Хуан Карлос Први.

На некој начин, случајот „Сола“ е исто толку прашање на неговото потекло, колку и минатото на Шпанија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote